منوی توسعه دهنده کنسول PS4

style

PS4_Debug_settings_Package_Installer_Menu_01-1024x576

آخرین آپدیت حفره امنیتی dlclose کنسول PS4 دسترسی به منوی توسعه دهنده را میسر ساخت.

متن مقاله توسط Wololo  و ابولفضل خزائی، ترجمه بخش انگلیسی توسط ابوالفضل خزائی، تاریخ انتشار ۱۱-۱۲ ادریبهشت ۱۳۹۵

قبل از شروع بهتر است، منوی توسعه دهنده یا پک توسعه دهنده یا کیت توسعه دهنده را معرفی کنیم و کمی توضیح درباره ی آن بدهیم. آیا تاکنون به این فکر کردید که بازی سازان چگونه میتوانند بازی های خود را روی کنسول تست کنند بدون این که مجبور باشند تا بار ها پروسه ی رایت و کدگذاری صحیح را انجام دهند؟

در اینجا بحثی در رابطه با دسترسی توسعه دهنده یا dev menu بیان میشود. البته در زمان های گذشته و برای کنسول های قدیمی تر که دسترسی نرم افزاری به خود کنسول نداشتند پک یا کیت توسعه دهنده مطرح شده و بازی سازان از آن برای تست بازی های خود روی کنسول های مورد نظر استفاده میکرده اند.

این منو یا کیت چه ویژگی را به همراه می آورد؟ این منو دسترسی ای را برای بازی ساز به وجود می آورد تا بتواند بار ها و بار ها بازی خود را روی کنسول قبل از انتشار نصب کند و بعد از آن تست و سپس اگر مشکلی وجود داشت آنرا حذف کند و بتواند این پروسه را بار ها و بار ها انجام دهد تا به نتیجه دلخواه برسد.

چه استفاده هایی از این منو میشود؟ اگر بتوان به این منو دسترسی پیدا کرد میتوان گفت کنسول کپی خور شده است، مثال قابل درک این منو پکیج اینستالر کنسول PS3 است. با استفاده از این منو امکان نصب پکیج های کپی وبرنامه هایی نظیر مولتی من به وجود آمد.

چه افرادی به این منو دسترسی دارند؟ در زمانی که کنسول به صورت اورجینال است، تنها بازی سازان به این منو دسترسی دارند. از آنجایی که سونی یک بار از این سوراخ گزیده شده است، امنیت این منو افزایش یافته و دسترسی واستفاده از آن آنقدر ها هم آسان نیست.

هکر شناخته شده Cturt دیروز آپدیتی از حفره ی امنیتی  را منتشر کرد که با استفاده از آن امکان ورود و دسترسی به منوی توسعه دهنده میسر شده بود. البته این دسترسی تنها برای افرادی است که کنسولی با ورژن زیر ۱٫۷۶ دارند.

این منو دسترسی به یک سری ابزار را در کنسول PS4 میسر میسازد که میتوانند در جهت کپی خور شدن دستگاه مفید واقع شوند و افرادی نظیر هکر ها و افرادی که علاقه به دستکاری در بخش نرم افزاری کنسول هستند میتوانند از این بخش بهره زیادی ببرند.

این ابزار ها شامل یک سری موارد مرتبط با بوت دستگاه میشود که از آن برای چک کردن سلامت دستگاه میتوان استفاده کرد. مهم ترین ابزار این بخش پکیج اینستالر هست که در ادامه بیشتر به آن اشاره میکنیم.

در حالت عادی این منو تنها روی دستگاه هایی که برای سازندگان بازی ها فرستاده میشود فعال و باز است. باز کردن این منو روی سایر کنسول های معمولی میتواند بسیار مفید باشد. البته باید این را در نظر گرفت که این منو جادو نمیکند و دسترسی به پکیج اینستالر به منزله نصب بازی های کپی یا برنامه های ساین نشده نظیر مولتی من (PS3) نیست.

در حال حاظر مشخص نیست که دسترسی به کلیه ی موارد منوی توسعه دهنده با این آپدیت فعال میشوند یا نه. افرادی که این منو را تست کرده اند، بیان کرده اند که پکیج اینستالر به درستی کار نمی کند، همچنین مشخص نیست که آیا این مسئله بدلیل عدم وجود پکیج روی کنسول آنهاست یا با توجه به کنسول PS3 سونی امنیت آن را افزایش داده است. در حال حاظر پکیج اینستالر برای نصب پکیج نیاز به رمز عبوری (package-specific passkeys) دارد که فعلا اطلاعاتی از آن در دسترس نیست. وجود این منو به منزله ی درپشتی(جایی که هکر ها با استفاده از آن وارد بخش مورد نظر می شوند.) غیر حفاظت شده روی این کنسول نیست.

آپدیت دوم : هکر  تایید کرده است که پکیج اینستالر کار میکند ولی پکیج نصب شده اجرا نخواهد شد مگر روی آن لایسنس وجود نداشته باشد. این یعنی بازی های کامل در حال حاظر نصب نخواهند شد و تنها امکان نصب دموی بازی ها و پکیج های بدون لایسنس وجود دارد.

بدون شک دسترسی به این منو ویژگی مهم و مناسبی برای افرادی که کنسول زیر ۱٫۷۶ دارند به حساب میاد و استفاده از پکیج اینستالر در گذشته مفید واقع شده است و احتمال کاربردی شدن آن وجود دارد.

برای عضویت در گروه تلگرام اینجا کلیک کنید.