یخچال کوچک هوشمند 12 ولت با پلتیر

style

Untitled-2

ماژول های خنک کننده الکترونیکی TEC که اساس آنها ایجاد اختلاف دما بین سمت سرد و گرم این ماژول ها از طریق عبور جریان الکتریکی است کاربرد های بسیار متنوعی دارند، به صورت کلی از این محصولات برای خنک کردن قطعاتی نظیر پردازشگر ها و آیسی های حساس به حرارت استفاده میشود. در اینجا با استفاده از این ماژول ها به شما آموزش خواهم داد که چگونه یک یخچال هوشمند رومیزی با مصرف برق بسیار پایین بسازید و از آن لذت ببرید.

 

روش کاری این یخچال

روش کاری این یخچال بسیار ساده میباشد، میکروکنترلر بکار رفته در این یخچال با اندازه گیری میزان دمای داخلی اقدام به خاموش و روشن کردن یخچال میکند. در حالت آماده بکار مصرف برق شهری این یخچال صفر است و تنها از طریق باتری متصل به کنترلر تغذیه میکند، هنگامی که دمای داخلی یخچال از حد تایین شده (۸ درجه سانتی گراد) بالاتر برود، میکروکنترلر یخچال را روشن می کند و زمانی که دمای داخلی یخچال به میزان تایین شده (۴ درجه ی سانتی گراد) برسد میکروکنترلر یخچال را خاموش می کند. به این صورت یخچال تنها زمانی که نیاز داشته باشد از برق شهری استفاده میکند و این عمر مصرف برق را بسیار پایین می آورد.

همچنین در صورت استفاده از باتری این امر به باتری شما کمک میکند و طول عمر آن را افزایش میدهد، همچنین از دشارژر شدن آن جلوگیری می نماید.

یخچال دارای ظاهری شیک و زیبا، سنسور درب، نورپردازی داخلی، چراغ نمایشگر وضعیت یخچال و دارای فضای داخلی ۵ لیتری، مناسب نگه داری ۶ بطری (دلستر، ایستک شیشه ای) می باشد.

 

قطعات مورد نیاز

با توجه به نیاز خود یکی از ماژول های ۱۵ آمپر و یا ۸ آمپر را انتخاب نمایید، توجه داشته باشید که استفاده از ماژول های ضعیف تر نیز وجود دارد، ولی با استفاده از ماژول های ضعیف تر مدت زمان مورد نیاز برای خنک کردن داخل یخچال و همچنین مصرف برق شما افزایش خواهد یافت.

نام قطعه تعداد قیمت واحد فروشنده آنلاین

پلکسی گلس ۳ میل

چهار مدل فایل ارسالی برش با توضیحات کامل در ادامه مطلب موجود است.

۱ ۴۰,۰۰۰ لینک

پلتیر یا خنک کننده الکترونیکی – برای انتخاب مدل ادامه مطلب را بخوانید.

Thermoelectric Cooler TEC1-12715

Thermoelectric Cooler TEC1-12708T

 

۲

۲

 

۳۳,۰۰۰

۲۵,۰۰۰

 

لینک

لینک

فن + هیت سینک

برای مدل TEC1-12715

برای مدل TEC1-12708T

 

۲

۲

 

۱۸,۸۰۰

۷۰۰۰

 

لینک

لینک

ورق آلمینیومی سه میلی متری ۲۵x۲۵cm لینک
برد آردوینو پرو مینی ۳٫۳ ولت ۱ ۱۳,۰۰۰ لینک
ماژول رله تک کاناله ۳٫۳ ولت ۱ ۶,۱۰۰ لینک
باتری ۳٫۷ ولتی ۳۸۰۰mAh ۱ ۱۷,۵۰۰ لینک
ماژول شارژر باتری ۳٫۷ ولتی ۱ ۲,۵۰۰ لینک
ماژول رگولاتور ولتاژ ۱ ۲,۹۰۰ لینک

پاور – بسته به مدل پلتیر از یکی از دو پاور زیر استفاده کنید.

پاور سوئیچینگ صنعتی ۱۲ ولت – ۱۵ آمپر

پاور سوئیچینگ صنعتی ۱۲ ولت – ۳۰ آمپر

 

۱

۱

 

۳۴,۵۰۰

۵۶,۰۰۰

 

لینک

لینک

سنسور دماسنج دیجیتال DS18b20 ۱ ۶,۱۰۰ لینک
یونولیت ۱ سانتی متری ۱۰۰x۷۰cm
چسب ۱۲۳ – حرارتی – مایع

پیچ ۲ سانتی متری شماره ۳

مهره و واشر شماره ۳

۲۵ عدد

۲۵ عدد

۲۵

۱۳

لینک

لینک

لولا جناقی پلاستیکی مشکی رنگ ۲ لینک
دستگیره کوچک مشکی رنگ ۱ لینک
سنسور برخورد ۱ ۴,۰۰۰ لینک

LED قرمز ۵ میل اساتوس

LED سبز ۵ میل اساتوس

LED سفید یا سفید آفتابی سوپر هایبرایت ۵ میل کلاهی

۱

۱

۳

۵۵

۵۵

۱۹۵

لینک

لینک

لینک

ترانزیستور ۲n۲۲۲۲ ۱ ۵۰ لینک
مقاومت ۱۵ اهم، ۱ کیلواهم، ۱۰ کیلو اهم. ۱/۴ وات هرکدام۵عدد ۳۰ لینک

جمع کل حدودی

یخچال ۵ لیتری هوشمند با دو پلتیر ۱۵ آمپر

یخچال ۵ لیتری هوشمند با دو پلتیر ۸ آمپر

 

 

۲۵۰,۰۰۰

۱۹۰,۰۰۰

 

 

انتخاب پلتیر مناسب

این بخش از کار کاملا انتخابی است، حتی شما میتوانید از ماژول های ضعیف تر یا قوی تر نیز استفاده کنید و حتی از یک ماژول بجای دو ماژول استفاده نمایید. نکته این کار در اینجاست که هر چقدر ماژول شما قوی تر باشد، هزینه ی اولیه ی شما بالاتر خواهد بود و در نهایت محتوی یخچال شما در مدت کمتری خنک خواهد شد و این عمر مصرف برق طولانی مدت شما را کاهش خواهد داد و در نهایت بازده بهتر و هزینه ی کلی کمتری را نسبت به ماژول های ضعیف تر خواهد داشت. انتخاب ماژول کاملا به عهده ی شما خواهد بود و دو مورد جدول تنها پیشنهاد من به شماست.

 

فایل ارسالی برش لیزری

برای برش لیزری میتوانید از یکی از چهار فایل زیر استفاده نمایید. توجه داشته باشید که اگر از لولا و دستگیره مدل دیگری استفاده می نمایید حتما از ورژن بدون جای سوراخ استفاده نمایید و در ادامه توسط دلر یا مینی دلر جاهای مورد نظر را سوراخ کنید. همچنین توجه داشته باشید که از ورژن مناسب پلتیر انتخابی خودتان استفاده نمایید.

لینک دانلود فایل مورد نظر
لینک مناسب TEC1-12715 به همراه جای سوراخ کاری
لیتک مناسب TEC1-12708T به همراه جای سوراخ کاری
لینک مناسب TEC1-12715 بدون جای سوراخ کاری
لینک مناسب TEC1-12708T بدون جای سوراخ کاری

 

سر هم بندی (اسمبل) پلکسی گلس

بعد از اتمام برش لیزری توسط شرکت، قطعات دریافت شده را طبق تصویر زیر سرهم بندی کنید و بعد از اتمام سرهم بندی؛ بخش های داخلی را با استفاده از چسب محکم کنید. در نهایت نیز دستگیره و لولا هارا نصب نمایید. برای بلند کردن یخچال از کف زمین در جاهای مشخص پیچ و اسپیسر ۸ میل نصب نمایید. (قبل تهیه از تمامی ابزار الاتی ها)

Untitled-3

 

سیم کشی و بخش الکترونیکی

برای سیم کشی از نقشه زیر استفاده نمایید، توجه داشته باشید که برق ۲۲۰ ولت خطر مرگ را به همراه دارد، پس تا زمانی که تمامی موارد را تکمیل نکردید به سراغ بخش پاور ۲۲۰ ولت نروید و در هنگام کار با برق ۲۲۰ ولت احتیاط نمایید. همچنین در تصویر اول بخش مربوط به LED های Status و خروجی برق نورپردازی داخلی مشخص نشده است. پایه ی ۳ و ۴ مربوط به LED های استاتوس هستند و پایه های ۵ مربوط به نور پردازی که در تصویر دوم نحوه ی استفاده از این سه پایه مشخص شده است.

* نکته : قطعات موجود در تصاویر در ابعاد طبیعی آن ها نیستند و در سیم کشی اصلی مقادیر سیم ها کم و زیاد خواهند شد.

wires

LEDS

برنامه ریزی آردوینو

برای برنامه ریزی آردوینو قبل از اتصال تبدیل USB به TTL و لحیم کردن سیم ها بر روی برد ابتدا روی این لینک کلیک کرده و لایبرری ها و اسکچ مورد نیاز نوشته شده توسط من رو دانلود نمایید و لایبرری ها رو در پوشه ی آردوینو/لایبرری اکسترکت نمایید و سپس کد را برروی آردوینو آپلود نمایید. بعد از اتمام مراحل ریختن میتوانید سیم های مربوط به تبدیل را از روی برد جدا نمایید.

 

تکمیل پروژه و مراحل باقی مانده

بعد از اتمام این مرحله کار تقریبا تمام است، ابتدا پلتیر ها و فن ها را نصب نمایید و سپس در طرف دیگر ورق المینومی را کار بگذارید. برای اتصال بهتر از خمیر یا چسب سیلیکون در بین ورق، هیت سینک و پلتیر ها استفاده نمایید. بعد از نصب خنک کننده ها چهار طرف بالا،پایین،چپ و راست داخلی یخچال را با یونولیت بپوشانید و در نهایت درب نیز به اندازه ی مرکز باقی مانده در وسط یخچال؛ یونولیت بچسبانید تا تقریبا ایزوله شود. و اگر حوصله داشتید درز ها را با چسب بپوشانید. قسمت پشتی یخچال یعنی ورق المینیومی باید به صورت باز باشد؛ یعنی روی این ورق یونولیت نچسبانید.

 

تکمیل پروژه

بعد از انجام تمامی مراحل بالا پروژه تکمیل است ومی توانید از آن استفاده نمایید. نوشیدنی خود را درون آن قرار دهید و درب آن را ببندید و آن را روشن کنید. بعد از خاموش شدن چراغ متصل به پین ۴ نوشیدنی شما آماده ی سرو شدن است. از پروژه ی خود لذت ببرید.

 

نکات مهم در رابطه با انجام این پروژه

– در استفاده از برق ۲۲۰ ولت احتیاط کامل شرط عقل است، تمامی سیم ها رو بعد از اتمام کار ایزوله نمایید و به هنگام کار احتیاط نمایید.

– برای بازدهی بهتر درب یخچال را زیاد باز و بسته نکنید.

– استفاده از چسب حرارتی سیلیکونی بهتر از خمیر خواهد بود.

– درزگیری کامل به شما کمک میکند تا از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

– در صورتی که باتری یخچال دشارژ کامل شد، آن را از برق بکشید و با یک شارژر میکرو USB به مدت ۳ ساعت شارژ نمایید.

– گرمای تولید شده توسط LED ها ناچیز است پس خود را نگران این موضوع نکنید.

– در صورت ایجاد تغییرات، تجاری سازی و… من را در ارتباط بگذارید.

– در صورتی که نیاز به کمک داشتید میتوانید از طریق تماس با من، با من در ارتباط باشید.