منوی سفارشی سازی شده PS4

style

ps4_mod_icon_2-1024x576

آیا منوی سفارشی سازی شده PS4 اولین گام در جهت پشتیبانی از پوسته برای این کنسول است؟

متن مقاله توسط wololo ، ترجمه توسط ابوالفضل خزائی، تاریخ انتشار ۷ ادریبهشت ۱۳۹۵

کمی قبل تر، در اویل همین ماه (میلادی) کاربر Senaxx تصویری را منتشر کرد که حاوی اسکرین شاتی از کنسول PS4 روی ورژن ۱٫۷۶ با آیکون سفارشی سازی شده بود.(تصویر قبل از این پست در گروه تلگرام موجود است.) در زمان انتشار این عکس اطلاعات بیشتری در دسترس نبود و منتشر نشد، به همین منظور بیشتر سایت های معتبر این پست را جدی نگرفتند.

و اما این تصویر در واقع چه بود؟

افرادی که به کنسول PS4 با ورژن ۱٫۷۶ دسترسی دارند، میتوانند با استفاده از روشی آیکون های منوی اصلی را به دلخواه تغییر دهند و این امر به دلیل تحت دیتابیس بودن (SQL-based database) برخی از جنبه های ظاهری و رجیستری این کنسول است.

این موضوع چیزی خاصی نیست وصرفا امکان ایجاد تغییراتی نظیر این به موجب باگ، اکسپویلت و یا راهی برای دور زدن امنیت دستگاه به حساب نمیاید ولی چیزی که این مطلب را شایسته ی بررسی و منتشر کردن می کند این است که مردم به راحتی توانسته اند از آن استفاده کنند.

با توجه به گفته های fx0day از سایت playstationhax، فایل مورد نظر برای ویرایش در آدرس /system_data/priv/mms/app.db وجود دارد، کافیست آن را با یکی از برنامه های مدیریت دیتابیس QSL باز نمایید و تا جایی که میتوانید آن را ویرایش کنید و از جنبه های مختلف آن پرده برداری کنید. بعد از آن فایل را مجددا در همان آدرس آپلود کنید (ترجیحا با FTP) و از تغییرات خود لذت ببرید.

این حرکت میتواند اولین حرکت در جهت سفارشی سازی ظاهر کاربری دستگاه باشد و همه از این موضوع آگاه هستیم که مردم علاقه ی شدیدی به ویرایش ظاهر کاربری وسایل مختلف من جمله کنسول ها دارند. شاید با بررسی این بخش رمز گذاری نشده فریمور ۱٫۷۶ بتوانیم به جنبه های جدیدی از این کنسول دست پیدا کنیم و آن را بکار بگیریم.

برای عضویت در گروه تلگرام اینجا کلیک کنید.